SAJ postuluje nowelizację ustawy o rejestracji jachtów

W sierpniu ma wejść w życie ustawa o rejestracji jachtów. SAJ proponuje zlikwidować obowiązek rejestracji jachtów śródlądowych o długości do 12 m.

Przypomnijmy, że taki obowiązek nie istnieje od 2007 roku i przez 12 lat nie spowodowało to żadnych negatywnych skutków. Podczas pisania ustawy Ministerstwo próbowało wprowadzić go dla wszystkich jachtów śródlądowych ponad 5, po protestach SAJ „cofnięto się” do 7,5 m. Przysłowiowe „wyprowadzenie kozy z pokoju”!

Nadal dodaje to kosztów i kłopotu tysiącom armatorów. Całkowicie zbędnie, jeśli ktoś chce, to może zarejestrować sobie jacht krótszy – nie ma powodu, by obowiązek rozciągać na wszystkich. Ponadto nowe przepisy wymagają stworzenia systemu informatycznego w Urzędzie Morskim w Szczecinie, a ponieważ rejestrować będą także starostwa, to łączności ze wszystkimi starostwami.

Walka w parlamencie dwa lata temu omal nie skończyła się sukcesem: połączone siły senatorów PO i części przekonanych przez nas senatorów PiS były bliskie przegłosowania poprawki SAJ.

Dziś, obserwując kłopoty administracji z wprowadzeniem w życie ustawy, proponujemy dokonanie kolejnej nowelizacji, jeszcze zanim się to stanie.

Pismo do pobrania poniżej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *