Szymon Kuczyński laureatem Nagrody Honorowej SAJ za rok 2023

Rada Armatorska Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych na posiedzeniu w dniu 26 lutego 2024 roku, po dyskusji z udziałem członków honorowych, dokonała w głosowaniu jawnym wyboru, spośród czterech nominacji zaproponowanych przez członków SAJ, laureata Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych dla żeglarza, który może być wzorem dla innych za rok 2023.

Mamy zaszczyt poinformować, że Nagrodę Honorową otrzymuje:

SZYMON KUCZYŃSKI

Laureata Nagrody SAJ w środowisku wodniackim nikomu przedstawiać nie trzeba. Szymon jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich żeglarzy. Jego osiągnięcia w ramach projektu Zew Oceanu stawiają go w szeregu najwybitniejszych postaci żeglarskiego świata. Nasz Laureat szczególnie upodobał sobie bardzo małe jednostki. Na pięciometrowej, własnoręcznie zbudowanej „Lilla My”, przepłynął samotnie Atlantyk, biorąc udział w regatach „Setką przez Atlantyk”. Ma za sobą dwa samotne rejsy dookoła świata na jachcie Atlantic Puffin (Maxus 22), w tym jeden non stop, bez zawijania do portów, czym ustanowił wciąż niepobity rekord dokonania tego wyczynu na najmniejszej jednostce. Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Srebrny Sekstant, kilkukrotnie tytuł Żeglarza Roku i wiele innych, także zagranicznych wyróżnień.

Rada Armatorska uznała, iż pośród nominowanych do Nagrody Honorowej SAJ, najbliżej „sajowej” idei „żeglowania na swoim i za swoje” jest właśnie Szymon Kuczyński, który obecnie realizuje wraz Anną Jastrzębską kolejną niezwykłą wyprawę dookoła świata na własnym 9-metrowym jachcie Beneteau Figaro One, o przewrotnej nazwie „Hultaj”. Podczas rejsu zamierzają wziąć udział w jak największej ilość regat. Mają już za sobą starty w wielu lokalnych imprezach po obu stronach Atlantyku, a także uczestnictwo w najbardziej prestiżowych zawodach, takich Rolex Fastnet Race, RORC Caribbean 600 czy St. Maarten Heineken Regatta. Pomimo iż „Hultaj” liczy sobie ponad 30 lat, nawiązuje równorzędną walkę z często znacznie nowocześniejszą konkurencją i bywa, że jego załoga staje na podium, także tym najwyższym.

Gratulujemy Laureatowi i zapewniamy, że będziemy śledzić jego dalsze dokonania oraz trzymać kciuki za kolejne regatowe sukcesy.

Rada Armatorska SAJ
26 lutego 2024 r.