POKŁOSIE WNIOSKU SAJ DO PREMIERA W SPRAWIE ŚMIGŁOWCÓW SAR

W połowie października wnioskowaliśmy do Pani Premier o przeniesienie lotniczego komponentu SAR do cywila.
Można do tego wrócić tutaj i tutaj.

Jesteśmy winni Czytelnikom informacje o rozwoju sprawy. Poparcie naszego wniosku zapowiedziały inne stowarzyszenia żeglarskie oraz organizacje rybaków morskich. Na razie jest nam znane jedynie wystąpienie Gdańskiej Federacji Żeglarskiej.
Temat jest nagłaśniany przez media. Jak pisaliśmy, już 21 października trzech członków SAJ wystąpiło w programie Telewizji „Superstacja”, a czwarty na żywo w porannej audycji Radia TOK FM. 13 listopada była, nagrana 2 tygodnie wcześniej, audycja w popołudniowym paśmie TVN24. Pojawiło się sporo informacji prasowych.
Kopie wniosku wysłaliśmy do wszystkich parlamentarzystów województw nadmorskich.
Jak dotychczas nastąpiła reakcja posłanki Małgorzaty Zwiercan, która złożyła interpelację do Ministra Obrony Narodowej. Załączamy ją do poczytania.
Oczekujemy na reakcje innych parlamentarzystów, w tym szczególnie członków Komisji Gospodarki Morskiej. A może tak żeglarze, którzy są zarazem wyborcami, zechcieliby pisać do swoich parlamentarzystów w tej sprawie?! I to obojętne, czy na nich głosowali, czy nie. Wszak jesteśmy dla nich suwerenem.

A reakcje strony rządowej?
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów prawie natychmiast przesłała nam kopię swojego pisma do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którym kieruje tam nasz wniosek celem udzielenia odpowiedzi. Trudno to potraktować inaczej jak czysto formalne odepchnięcie sprawy, bez żadnego zamiaru rozstrzygnięcia jej merytorycznie. Gdyby Kancelaria zamierzała rzecz rozpatrzyć, to zadałaby pytania obu ministerstwom o sensowność naszego wniosku.
Pojawiła się też maleńka iskierka nadziei. W jednej z enuncjacji medialnych MON znaleźliśmy informację o zamiarze kupienia w roku 2017 kilku śmigłowców dla SAR. Pozostaje tylko wierzyć w zdolność sfinalizowania tego zakupu przez ministerstwo.