Po „konsultacjach społecznych” z Gas System S.A.

24 października odbyły się „konsultacje społecznie” organizowane przez Gas System S.A. zatytułowane: „LNG Gdańsk: Jednostka FSRU wraz z gazociągiem podmorskim łączącym Jednostkę z Krajowym Systemem Przesyłowym”.

W spotkaniu brało udział kilkadziesiąt osób, głównie mieszkańców dzielnicy Krakowiec i Górki Zachodnie oraz całkiem liczna reprezentacja środowiska żeglarskiego. Atmosfera była bardzo gorąca, mieszkańcy artykułowali swoje obawy związane z przewidywanymi uciążliwościami podczas realizacji inwestycji oraz wyrażali swoje niezadowolenie wobec związanej z budową degradacji środowiska (planuje się wycięcie ok 12 hektarów lasów).

Żeglarze, w tym kilkuosobowa reprezentacja SAJ, skupili swoją uwagę i aktywność na kwestiach związanych z możliwymi utrudnieniami i ograniczeniami na akwenie morskim. Okazało się, że pojawiające się od jakiegoś czasu w Internecie wiadomości, nie są aktualne. Prawdopodobnie bazowały na informacjach studialnych z wcześniejszych etapów planowania tej inwestycji. Finalna wersja lokalizacji stanowisk FSRU wygląda znacznie lepiej, ponieważ oba projektowane stanowiska znajdą się w tej samej lokalizacji, dość blisko toru podejściowego i samego Portu Północnego. Przy takim położeniu, uciążliwość dla żeglarzy nie będzie tak duża, jak pierwotnie się tego spodziewaliśmy. Wygląda na to, że ze strony Gas System nie grożą nam znaczące utrudnienia na akwenie morskim w pobliżu Górek Zachodnich. Choć wszystko może się jeszcze wydarzyć, gdy reguły gry zacznie ustalać Urząd Morski i Kapitanat. Będziemy temat monitorować i interweniować z wyprzedzeniem.
Poniżej link do mapy ilustrującej docelową lokalizację stanowisk FSRU.

Kolejna dobra wiadomość dotyczy plaży. Inwestycja w żaden sposób jej nie ograniczy ani nie zdegraduje. Rurociąg będzie poprowadzony w drążonym tunelu pod plażą. Niestety ta technika zostanie zastosowana tylko na odcinku ok 1 km. Pozostała część będzie realizowana metodą tradycyjną, z którą będzie wiązała się wycinka wspomnianych wcześniej 12h lasu. Gas System zobowiązał się do nasadzeń nowych drzew po zakończeniu inwestycji. Dobre i to…

Szczegółowy opis spotkania zawiera artykuł na portalu Gdańsk.pl: Relacja ze spotkania na portalu Gdańsk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *