Piszemy do Polskiego Radia

Rada Armatorska SAJ wystąpiła do Prezesa Zarządu Polskiego Radia S.A. o poprawę jakości nadawania morskich prognoz pogody.

Prognozy od lat nadawano na falach Programu I PR, niestety w ostatnich latach zdarza sieę coraz częściej „nieutrafienie” we właściwą godzinę ich nadawania, a po za tym są one odczytywane w takim tempie i tak niechlujnie, że uniemożliwia to praktycznie ich zrozumienie, a tym bardziej zanotowanie.

Pozornie, w dobie Internetu oraz telefonii komórkowej, waga możliwości odebrania prognozy przez radio zmalała. Jednak radio na falach długich nadal pozostało medium praktycznie niezależnym od sytuacji panującej na jachcie, czy kutrze rybackim i od jego odległości od wybrzeża.

Wnioskujemy o trzy sprawy:

Po pierwsze, powinna ona być nadawana zawsze o stałych, bardzo dokładnie określonych godzinach. Tu, niezależnie od wagi innych wydarzeń, prognoza musi się pojawić na czas. Inaczej powstaje ryzyko, że nie zostanie odebrana, a to może kosztować nawet ludzkie życie.

Po drugie należy bezwzględnie zadbać, by prezenterzy (spikerzy) zawsze odczytywali prognozę starannie, w nieco wolniejszym tempie, niż jest to przyjęte w dzisiejszych mediach, co umożliwi jej zrozumienie oraz zanotowanie, nawet w ciężkich warunkach panujących na jachcie, czy kutrze.

Po trzecie, by prognozy miały większą wartość praktyczną, dobrze byłoby, gdyby nadawano je nie dwu-, a czterokrotnie w ciągu doby, najlepiej w równych odstępach czasu.

W załączeniu nasze wystąpienie.

Uwaga: Idea tego wystąpienia powstała w wyniku dyskusji na forum żegluj.net.