Zgodnie z Regulaminem Nagrody, podajemy listę zgłoszonych kandydatur (w kolejności zgłoszeń):
Waldemar Heflich
Grzegorz Janiszewski
Andrzeja Różycki
Michała Kozłowski
Zapraszamy do dyskusji, która zostanie zakończona 25 maja.
W okresie 26.05-04.06, zgodnie z nowym regulaminem Nagrody, odbędzie się głosowanie wśród członków SAJ, które wyłoni laureata (lub laureatów – w przypadku uzyskania takiej samej liczby głosów).
Sylwetki laureatów przedstawione przez zgłaszających (zgodnie z regulaminem teksty ograniczone do 1000 znaków ze spacjami):
Waldemar Heflich- to wieloletni redaktor naczelny miesięcznika Żagle, obecnie zastępca redaktora naczelnego NoweZagle.pl. Autor wielu artykułów, współautor wielu programów telewizyjnych o żeglarstwie. Obecny na większości ważnych wydarzeń żeglarskich i zdający z nich relacje. Uczestnik, konsultant i często przewodniczący wielu komisji przyznających nagrody żeglarskie, takie jak: Rejs Roku miesięcznika Żagle, Jacht Roku, Nagroda im. Leonida Teligi.
Michał Kozłowski – jest przede wszystkim żeglarzem, który na w sumie niedużych jachtach pływa ambitnie tam, gdzie na Bałtyku mało jest jachtów z polska banderą. W tym roku został nagrodzony za swój rejs. Oprócz tego jest zawodowym szkutnikiem, który aktywnie służy zwoją wiedzą armatorom w potrzebie. Jest to osoba pozytywnie zakręcona, kolekcjonuje wydawnictwa, czasopisma i wszystko co związane z szeroko pojętym żeglarstwem.
Andrzej Różycki – za całokształt wieloletniej działalność na rzecz społeczności Żeglarskiej. Wiele lat codziennej, benedyktyńskiej pracy jako moderator na rzecz społeczności forumowej Sailforum.pl. Wykazuje się przede wszystkim wieloletnią regularnością działania i cierpliwością. Pływanie na swoim i za swoje. Nie jest sztuką przepłynąć ocean na Batorym. Ale realizować bezpiecznie „murflowe” pływania Tangiem, to już jest dobry wyczyn. Pokazuje to reszcie społeczności, że zawsze można się dobrze i w miarę tanio ” Bawić ” nawet Tangiem na Bałtyku czy Północnym. Jest wieloletnim działaczem w SAJ-u walczy o dobro żeglarzy na morzach i wodach śródlądowych.
Grzegorz Janiszewski jest współkonstruktorem i budowniczym jachtu s/y „Esperanzado Piast”, na którym żegluje, głównie samotnie, od 30 lat. Pierwszy swój jacht s/y Mamba 31 wybudował w roku 1979. Obecna jednostka „Esperanzado Piast” to Longedrog 441, stalowy kecz bermudzki, konstruktor Rolf Mudik, zmodyfikowany przez Grzegorz Janiszewskiego, samodzielnie wybudowany i zwodowany w roku 1994 w Goteborgu, gdzie zamieszkał w roku 1972 i do emerytury pracował w dziale konstrukcji firmy Volvo. Jest doktorem inżynierem nauk technicznych, absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. W firmie Volvo jest autorem 90 patentów. Odbył liczne rejsy, w tym także samotne, między innymi do Szwecji, Norwegii, Danii, a także po Morzu Śródziemnym oraz samotny powrót z Istrii do Goteborga. Jest gorącym polskim patriotą, co wyraża także w nazwie swego jachtu (jej drugi człon to ,,Piast”), a także w biało – czerwonych kolorach kadłuba i innych elementów.