Henryk Brylski z nagrodą Honorową

NAGRODA HONOROWA
STOWARZYSZENIA ARMATORÓW JACHTOWYCH
DLA ŻEGLARZA, KTÓRY MOŻE BYĆ WZOREM

Rada Armatorska SAJ ogłasza, że laureatem Nagrody Honorowej w roku 2017 został wybrany:
HENRYK BRYLSKI

Wybór nie był łatwy. Każdy ze zgłoszonych przez członów Stowarzyszenia siedmiu kandydatów swoimi osiągnięciami i postawą wnosił i wnosi wiele dobrego do idei żeglarstwa przyjemnościowego. Każdy może być wzorem dla innych żeglarzy i o każdym można mówić i myśleć tylko dobrze. Wyraźnie pokazała to debata na internetowym forum SAJ oraz dyskusja długa członków Rady.

Henryk Brylski urodził się w 1947 r w Łodzi, w 1957 roku rodzice nabyli stary niekompletny kajak żaglowy typu P7. Wspólna praca z ojcem przy jego remoncie była pierwszą pracą szkutniczą Henryka, a pływanie na nim rozbudziło w nim pasję do żeglarstwa na resztę życia.

Potem nastąpiła typowa dla tamtych czasów droga żeglarska, kolejne akweny, rejsy, kursy i zdobywane patenty. Od końca lat 60. mieszka już w Gdańsku, żegluje w Jachtklubie Morskim „Neptun”. Oprócz pracy zawodowej i żeglowania, zaczyna projektować pierwsze jachty, kolejne „Habry”, których powstaje znaczna liczba, w dużej części przy jego czynnym udziale.
Działa społecznie także w „Neptunie” i jest jednym z założycieli SAJ.

Rada postanowiła w tym roku uhonorować w sposób szczególny żeglarza, który jest żeglarzem kompletnym. Nagradzamy osobę, która łączy radość i romantyzm żeglowania z działaniami społecznymi i pozytywistycznymi na rzecz żeglarstwa.

Romantyzm żeglowania to w wydaniu Laureata kultywowanie tradycyjnych sposobów uprawiania żeglugi, z użyciem takielunku i wielu rozwiązań technicznych z czasów świetności uskrzydlonych żaglami statków. Do dnia dzisiejszego na własnym jachcie używa ożaglowania kutra gaflowego.

Dla Henia (tak nazywają go przyjaciele) żeglowanie to nie tylko przemieszczanie się z punktu A do punktu B. W jego opowieściach z rejsu jest zawsze wiele szczegółów, na które często nie zwracamy uwagi. Fala to nie tylko rozpędzone wiatrem cząsteczki wody, to żywioł w tak różnorodnej niepowtarzalnej postaci, że można o nim opowiadać tylko w kategoriach urokliwego, wspaniałego lub groźnego zjawiska. Przykład ten oddaje wrażliwość Henia, wrażliwość, którą zarażał przez lata pokolenia żeglarzy. Przekonywał, że to wszystko, co piękne w żeglarstwie możemy spotkać w naszym otoczeniu, na Zatoce Gdańskiej, Zalewie Wiślanym, Morzu Bałtyckim. W dzisiejszych czasach trudno jest przekonać do zalet żeglowania młodych ludzi. Może popełniamy błąd mówiąc zbyt wiele o spektakularnych sukcesach, o pokonywaniu kolejnych barier gdzieś na dalekim oceanie. Może powinniśmy używać języka Henia, że swój Horn możemy pokonać podczas lipcowego szkwału w drodze do Jastarni.

Działania pozytywistyczne laureata to codzienny trud projektowania i budowy kolejnych jachtów. Jachtów szytych na miarę armatora, wyposażonych w setki technicznych przemyślanych rozwiązań, których podstawową zaletą jest to, że działają. Seria „Habrów” (oczywiście ożaglowanie kutra) pływa z powodzeniem po Adriatyku, Morzu Śródziemnym i innych akwenach. Praca zawodowa to tylko część wkładu Henia w technikę żeglarską. Drugie tyle, a może nawet więcej to bezinteresowna pomoc i rada dla wielu żeglarzy borykających się z problemami technicznymi, często również mających ograniczone środki. Rozmowy o laureacie z żeglarzami przynoszą takie określenia, jak: „przyjaciel całego świata i nasz opiekun”, „jest niezwykle pomocnym i życzliwym żeglarzem”, „wie wszystko i zawsze umie pomóc”. To cechy szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy część więzi między ludźmi zastępuje Internet, a jachty stały się powierzchnią reklamową do wynajęcia.

Całość działalności Laureata domyka jego zaangażowanie w pracy Zarządu rodzimego klubu. Wiele inwestycji klubowych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, wykonywanych tak zwanym systemem gospodarczym, to realizacja pomysłów i projektów Henia.

Rada Armatorów SAJ jest pewna, że Nagrodę Honorową SAJ dla żeglarza który może być wzorem w roku 2017 otrzymuje żeglarz będący przykładem realizowania na co dzień idei Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych. Heniu, przyjmij to nasze wyróżnienie, jako skromny wyraz uznania za lata pracy dla innych wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia, długich lat żeglowania i silnych wiatrów.

Rada Armatorska
Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych

Gdańsk, 4 marca 2017 r.