Aplikacja wzywania pomocy RATUNEK

Telefonia komórkowa Plus we współpracy ze służbami ratowniczymi i PZŻ uruchomiły nowe narzędzie wzywania pomocy na wodach śródlądowych i przybrzeżnych morskich. Jest to aplikacja RATUNEK na smartfony pracujące w systemie Android.

Aplikacja jest bezpłatna i umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze służbami ratowniczymi działającymi w Polsce na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR. Numer ratunkowy 601 100 100 jest udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i zintegrowany z aplikacją.
(Aplikacja działa także w także w regionach górskich – GOPR i TOPR – numer ratunkowy w górach 601 100 300).

Aplikacja jest dostępna na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android (wersja od 4.0), wyposażone w moduł GPS. Pobiera się ją z Google Play.

Wzywanie pomocy

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, która wymaga kontaktu ze służbą ratowniczą należy uruchomić aplikację na telefonie.

W momencie uruchamiania aplikacji na telefonie, na którym nie jest włączona lokalizacja GPS pojawia się komunikat do użytkownika: DO DZIAŁANIA APLIKACJI KONIECZNE JEST WŁĄCZENIE LOKALIZACJI GPS. ZRÓB TO TERAZ i przycisk ROZUMIEM który przenosi do ustawień. Jeśli użytkownik nie włączy GPS to nie będzie mógł uruchomić aplikacji.

Po uruchomieniu GPS lub jeśli jest on włączony w telefonie to od razu pojawi się komunikat: WARUNKIEM PRZYJĘCIA ZGŁOSZENIA WYPADKU JEST NAWIĄZANIE ROZMOWY TELEFONICZNEJ Z RATOWNIKIEM DYŻURNYM GOPR/TOPR/WOPR/MOPR i przycisk AKCEPTUJE, który pozwala na uruchomienie aplikacji.

Na ekranie komórki pojawią się wtedy dwa przyciski z niebieskim krzyżem i symbolem wody oraz gór podpisane odpowiednio WODA, GÓRY. Należy wybrać właściwy przycisk, dotknąć go, a pod nim pojawi się komunikat: DOTKNIJ 3 RAZY, ABY WEZWAĆ POMOC. Wymóg trzykrotnego dotknięcia przycisku ma zabezpieczyć przed przypadkowym wezwaniem pomocy.

Nastąpi połączenie z wybranym numerem alarmowym, a podczas rozmowy zostanie wysłana bardzo dokładna pozycja miejsc, z którego się łączymy.

W aplikacji warto tez wpisać swoje dane osobiste, szczególnie kontakty do bliskich oraz informację o stosowanych stale lekach, co ułatwi służbom bezpieczne działanie.

Warto zapoznać się z dalszymi szczegółami na stronie www.ratunek.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *