W kolejnym pakiecie prezentujemy p pakiet naszych starań o poprawę jakości usług w portach Zalewu Wiślanego.
Rada Armatorska prowadzi od pewnego czasu szeroką korespondencję z władzami poszczególnych miast leżących nad Zalewem Wiślanym w zakresie ich przygotowania do przyjmowania turystów, żeglarzy. Pytania, obok kwestii nadchodzącego sezonu, są związane bezpośrednio ze spodziewanym zwiększeniem się ruchu turystycznego z powodu budowy i uruchamiania kanału przez Mierzeję Wiślaną. Dotychczas wysłaliśmy nasze pytania i propozycje wsparcia do samorządów Fromborka, Krynicy Morskiej oraz Tolkmicka. Reakcje samorządów oraz są skrajnie różne.
I tak – nasze pismo do Pana Burmistrza Fromborka spotkało się z szybką odpowiedzią. Jak wiemy, Frombork jest najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem, ale ma znikome możliwości przyjmowania nawet kilku gości przybywających drogą wodną. Również możliwości rozbudowy mariny są bardzo niewielkie. Ale poczynania są obiecujące, zwłaszcza, że miasto w sierpniu 2020 oddało do użytku promenadę przyległą do portu jachtowego. Miejsce jest rozwojowe, problemem na pewno są fundusze.
Z kolei nasze pismo do Burmistrza Krynicy Morskiej pozostaje bez odzewu, napisaliśmy przypomnienie. Odpowiedź byłaby o tyle ciekawa, ponieważ KM jest relatywnie najlepiej przygotowanym miastem-portem dla spodziewanego zwiększenia się ilości turystów wodnych. Przedłużenie pirsu pasażerskiego (który jest falochronem), inwestycje w samej marinie oraz budowa promenady są niewątpliwie dobrą informacja. Jedynie pozostawione same sobie Piaski ( w zarządzie KM) trochę odstają od zapotrzebowania.
Natomiast nasze zapytanie skierowane do władz Tolkmicka, spotkało się z szybką, lecz dość dziwną reakcją. Samorząd Tolkmicka przejął od Urzędu Morskiego tereny nadające się do cumowania łodzi w całym porcie. Siłą rzeczy potencjalne możliwości się zwiększyły, interesowała nas planowana, zmieniona organizacja oraz przygotowanie infrastruktury w tym zakresie. W zasadzie odmówiono nam informacji w tej sprawie, przekierowując zakres naszych pytań o plany, na pytania o sprawy byłe (reklamacyjne?). W związku z tym ponowiliśmy nasze pismo w oczekiwanej przez Panią Burmistrz formie, zadając szereg pytań. Obydwa pisma w załączeniu, czekamy na odpowiedź.
Nasze pytania kierowane do władz Zalewu mają na celu pozyskanie informacji na rzecz żeglarzy, z drugiej strony wsparcie różnych poczynań, tak radą, jaki odpowiednim tychże nagłośnieniem w różnych mediach.